Or press ESC to close.

ΑΣΚΗΣΗ ΣΕΙΣΜΟΥ – ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΕΚΤΑΚΤΩΝ ΑΝΑΓΚΩΝ

17 Φεβρουαρίου, 2023

Για την προστασία  από σεισμούς επικαιροποιείται το Σχέδιο Μνημονίου Ενεργειών  για τη διαχείριση του Σεισμικού κινδύνου  και γίνονται ασκήσεις ετοιμότητας. Οι μαθητές ενημερώνονται  για τους τρόπους αντίδρασης κατά την εκδήλωση αυτών των φαινομένων. Τέλος, σε καταστάσεις πανδημίας ακολουθούνται πιστά οι οδηγίες των αρμόδιων φορέων για την εύρυθμη λειτουργία του Σχολείου και την ασφάλεια των μελών της.

O χώρος συγκέντρωσης  των μαθητών βρίσκεται στο κέντρο του  προαύλιου χώρου.

Την Παρασκευή 2 Δεκεμβρίου  2022 πραγματοποιήθηκε Άσκηση Σεισμού, σύμφωνα με συγκεκριμένο σχέδιο  για την  αντιμετώπιση έκτακτων αναγκών που επικαιροποιείται  κάθε χρόνο και δόθηκαν  χρήσιμες οδηγίες από τους εκπαιδευτικούς .

Η 2η Άσκηση Σεισμού πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 27 Μαρτίου σύμφωνα με το Μνημόνιο Ενεργειών για τη Διαχείριση του Σεισμικού Κινδύνου Σε Σχολική  Μονάδα.