Or press ESC to close.

30 Οκτωβρίου, 2023

ΕΟΡΤΑΣΤΙΚΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ 28Η ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 1940

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΗΜΑΙΑ

Η Ελληνική Σημαία τιμάται και γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 27 Οκτωβρίου, παραμονή της επετείου του «ΟΧΙ».

Τι συμβολίζει η Ελληνική Σημαία;

Τα χρώματα γαλάζιο και λευκό συμβολίζουν το γαλάζιο της ελληνικής θάλασσας και το λευκό των αφρισμένων κυμάτων.

Οι οριζόντιες γραμμές είναι 9, όσες και οι συλλαβές του συνθήματος της Ελληνικής Επανάστασης, “ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ `Η ΘΑΝΑΤΟΣ”.

Ο λευκός Σταυρός συμβολίζει την αφοσίωση των Ελλήνων στην Ορθόδοξη Χριστιανική Πίστη και την συμβολή της Εκκλησίας στον σχηματισμό του σύγχρονου Ελληνικού Κράτους.

ΣΧΟΛΙΚΗ ΓΙΟΡΤΗ

Την Παρασκευή 27 Οκτωβρίου  τιμήσαμε την ελληνική σημαία και την επέτειο  του “ΟΧΙ”   με τη γιορτή του σχολείου μας . Οι μαθητές , οι μαθήτριες και  οι δάσκαλοι των Γ΄

και Δ’  τάξεων  με χρονικά , ποιήματα , θεατρικά και τραγούδια γιόρτασαν την εθνική επέτειο στέλνοντας  μηνύματα για  ειρήνη μεταξύ των λαών. Τις προηγούμενες ημέρες

οι αίθουσες  γέμισαν με καλλιτεχνικές δημιουργίες των μαθητών και μαθητριών .

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου συμμετείχαν στην παρέλαση  της 28ης Οκτωβρίου για να τιμήσουν τους ήρωες του ΄40.  H   δοξολογία , έγινε στον ιερό Ναό Τιμίου Προδρόμου,  ακολούθησε κατάθεση στεφάνων  στο Ηρώο και στη  συνέχεια έγινε η  παρέλαση .