Or press ESC to close.

ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ

29 Νοεμβρίου, 2023
Με τον εορτασμό της επετείου της 17ης Νοέμβρη το σχολείο μας τίμησε τον αγώνα των φοιτητών του Πολυτεχνείου, τον Νοέμβριο του 1973, τη γενναιότητά τους απέναντι στη δικτατορία και τις διεκδικήσεις τους για εργασία, παιδεία, δημοκρατία και ελευθερία.
Η παιδεία σήμερα οφείλει να παραμείνει χώρος ελεύθερης έκφρασης ιδεών, σεβασμού της διαφορετικότητας, συμπερίληψης και αντίστασης σε κάθε έλλειψη δημοκρατίας.
Η ανάγκη συλλογικού εορτασμού του Πολυτεχνείου, λόγω της διαχρονικότητας των κοινωνικών αιτημάτων και αξιών του, στοχεύει στη διαμόρφωση πολιτών ικανών να ανταποκριθούν στις μεγάλες προκλήσεις της εποχής μας με τη συμβολή της παιδείας και της επιστήμης.
Η  επέτειος  του  Πολυτεχνείου γιορτάστηκε στο σχολείο μας  και διοργανώθηκε από τους μαθητές και τις μαθήτριες, τις εκπαιδευτικούς των Ε1 και Ε2 τάξεων:  Τουτουντζή   Ελένη ,Βλαχοπούλου Σπυριδούλα,  Κατσανάκη  Ευγενία ( μουσική επιμέλεια).   Η εξέγερση του Πολυτεχνείου συνεχίζει να εμπνέει και να θυμίζει ότι οι αγώνες των νέων για ελευθερία και δημοκρατία  είναι διαχρονικές.