Or press ESC to close.

ΤΑ ΨΗΛΑ ΒΟΥΝΑ ( ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ)

28 Νοεμβρίου, 2023

ΤΑ ΨΗΛΑ ΒΟΥΝΑ ( ΖΑΧΑΡΙΑΣ ΠΑΠΑΝΤΩΝΙΟΥ)

Οι μαθητές των Α΄ και Δ΄ τάξεων παρακολούθησαν την θεατρική παράσταση << ΤΑ ΨΗΛΑ ΒΟΥΝΑ >> στο Γενικό Λύκειο Κρανιδίου .

Στα “Ψηλά Βουνά”, έργο που έμεινε χαραγμένο στη μνήμη χιλιάδων Ελλήνων, ο Παπαντωνίου μέσα από  απλή αφήγηση, με ζωντανή γλώσσα, αφηγείται την ιστορία μιας ομάδας 26 παιδιών που περνούν μόνα τους -με την άδεια των γονιών τους- τις καλοκαιρινές διακοπές στα βουνά της Ευρυτανίας. Εκεί, μέσα στις ομορφιές της ελληνικής φύσης, μαθαίνουν να λειτουργούν σαν ομάδα, να αλληλοβοηθιούνται, να σέβονται το ένα το άλλο,  να αντιμετωπίζουν τις δυσκολίες της καθημερινότητας.
Τα “ψηλά βουνά”, εκδόθηκαν για πρώτη φορά ως αναγνωστικό της τρίτης τάξης του δημοτικού σχολείου, την περίοδο 1917-18 και αποτέλεσε το πρώτο σχολικό αναγνωστικό στη δημοτική γλώσσα.